Stołówkowo, czyli smacznie i zdrowo – rozpoczynamy akcję adresowaną do szkolnych stołówek


Celem naszej nowej inicjatywy jest zachęcenie osób odpowiedzialnych w szkołach za przygotowywanie posiłków, do poświęcenia uwagi aspektom kulinarnym i żywieniowym stołówkowych jadłospisów, poszerzania swojej wiedzy i szukania inspiracji na zdrowe i smaczne dania. Stołówki będą mogły też wziąć udział w konkursie. Ich zadaniem będzie przygotowanie autorskiego menu, ulepszonego pod względem kulinarnym i żywieniowym.

Marka WINIARY, organizator programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” zadecydowała o wsparciu akcji przez NESTLÉ Professional - dzięki temu szkoły będą miały okazję wprowadzić w życie idee programu także na stołówkach.

Naszym celem jest zachęcanie kucharzy w szkołach do serwowania dzieciom znanych i lubianych potraw w ich odmienionej, zdrowszej wersji. Do udziału w akcji zachęcamy wszystkie osoby odpowiedzialne za żywienie młodych ludzi, zaangażowane zarówno w układanie menu jak i przygotowywanie oraz wydawanie posiłków, czyli m.in. kucharzy i kucharki, intendentów i intendentki, a także osoby odpowiedzialne za pracę kuchni i zakupy.

Dużym wsparciem w codziennej pracy oraz w wykonaniu konkursowego zadania będą materiały treningowe stworzone przez naszych ekspertów – Specjalistę ds. żywienia: Katarzynę Zadkę oraz Doradców Kulinarnych: Monikę Gwiazdę i Łukasza Jończyka. Zawierają one informacje pomagające poszerzyć wiedzę z zakresu odżywania, a także praktyczne wskazówki przydatne w żywieniu zbiorowym.

W ramach akcji „Stołówkowo, czyli smacznie i zdrowo”, szkoły mogą zgłosić się do konkursu. Zadaniem jest stworzenie menu stołówkowego, zawierającego przepisy na zupę, drugie danie i deser w ulepszonej, zdrowszej wersji oraz uzasadnienie, dzięki jakim zmianom receptury stały się lepsze.

Szkoły, które wezmą udział w konkursie powalczą o atrakcyjne nagrody: warsztaty kulinarne oraz zestawy sprzętu do wyposażenia szkolnej kuchni.

Każda szkoła, która zgłosi swoją szkołę do konkursu otrzyma certyfikat potwierdzający udział w akcji i zaangażowanie w zdrowe odżywianie młodzieży szkolnej, a także kalendarz na rok szkolny 2018/2019, w którym znajdą się przepisy i zdjęcia zwycięskich dań.

Zapraszamy wszystkie stołówki do zgłaszania swoich prac!